Скільки служать сонячні батареї?

Каталог кріплень

Перед тим, як придбати СЄС, споживачі ретельно вивчають ефективність, окупність та термін служби сонячних панелей. Модулі всіх виробників виявляють здатність протистояти несприятливим чинникам довкілля. Більшість панелей демонструють гарне вироблення в екстремальних умовах. Про довговічність батарей, що працюють на енергії сонця, свідчить перша сучасна модель, яка експлуатується вже понад 60 років. При цьому її деградація з урахуванням експлуатаційного терміну є зовсім незначною.

Що впливає на термін служби сонячної батареї?

Срок службы солнечных панелей

Термін служби сонячних батарей в першу чергу залежить від стану модульного герметика. Він відповідає за захист системи електроз’єднань від зовнішніх впливів: вологи, ультрафіолетового випромінювання, перепадів температур.

Розглянемо, як кожен чинник впливає стан устаткування:

  • волога призводить до корозії з’єднань, контакти з часом руйнуються через іржу, напруга на виході падає;
  • ультрафіолетове випромінювання руйнує компоненти, що герметизують, зростає ризик механічних пошкоджень;
  • підвищена температура знижує ефективність на 10%;
  • втрата прозорості плівки провокує зниження влучення світла на сонячні елементи, що також негативно впливає на ефективність.
Термін служби сонячної батареї може залежати і від її типу: монокристалічні сонячні батареї вважаються довговічними, на другій позиції за терміном експлуатації перебувають полікристалічні. Аморфні панелі, що є тонкою плівкою, втрачають 15% ККД вже через 5 років. Але вже розроблено нове покоління таких батарей і вони здатні працювати до 20 років.

Що таке “Деградація сонячних панелей”?

Деградация солнечных панелей

Багато користувачів з часом помічають незначне зниження кількості виробленої енергії. Це і є деградація сонячних панелей. По-науковому цей термін звучить як “potential induced degradation”, і означає, крім зниження вироблення, зміни структури самої конструкції.

Під впливом зовнішніх факторів порушуються автономність напівпровідникових осередків та захисного корпусу. Подібне явище призводить до перебігу струмів витоку, тим самим знижуючи продуктивність геліосистем.

На жаль, деградація характерна практично всім сонячних панелей. Різниця лише в тому, наскільки велика швидкість змін.

Як показали дослідження, конструкції деградують залежно від якості:

  • якісні варіанти першого року втрачають 2-3% ефективності, у наступні 10-20 років – 0,7%;
  • бюджетні панелі у цьому плані непередбачувані – вже першого року деградація може становити 20%, що робить дешеву купівлю невиправданою.

Тому економити на фотомодулях для СЕС не рекомендуємо. Адже хоч би як хотілося розраховувати на швидку окупність, робота в реальному часі покаже неприємні результати.

Скільки реально служать сонячні батареї?

Термін експлуатації сонячних панелей розрахувати складно. Виробники дають гарантію на 15-25 років. Деякі монокристалічні зразки нового покоління представлені більш тривалі гарантійні зобов’язання – до 30 років.

Але за результатами випробувань напрошується висновок: реальний термін служби сонячних батарей брендів, що присутні на ринку, становить не менше 20 років. І навіть після неминучого зниження потужності після 15-20 років експлуатації панелі продовжують працювати, просто виробляють трохи менше енергії.

Строк служби інших компонентів сонячних панелей

Сонячна електростанція не може функціонувати без додаткового оснащення. І вибирати всі компоненти системи потрібно в такий спосіб, щоб максимально забезпечити тривалу комплексну роботу.

Розглянемо необхідне обладнання та його експлуатаційні терміни.

  1. Інвертори, які перетворюють постійний струм на змінний. Ці пристрої представлені в преміум-класі та бюджетному сегменті. Але, незалежно від вартості, вони служать щонайменше 10-15 років. Можна придбати інноваційний інвертор із експлуатаційним терміном 20 років. Виробники пристроїв передбачають гарантію всього на 5-7 років, але реально вони служать вдвічі довше.
  2. Акумуляторні батареї. Використовуються в автономних та гібридних СЕС, забезпечують цілодобову видачу енергії. Термін служби акумулятора для сонячних батарей визначається їх типом: свинцево-кислотний – 3-4 роки, AGM –5-7 років, із гель-наповнювачами – 12-15 років, Li-On – 20+ років.
  3. Контролери заряду. Для кожної галузевої СЕС потрібні прилади, які контролюють заряд та рівень розрядки накопичувачів енергії. Найпростіші контролери функціонують нескінченно, складні програмовані працюють 5-8 років, а на деякі екземпляри дають гарантію 10-12 років безперебійної роботи.

Правильний підбір обладнання – це ще один фактор, який впливає на експлуатаційний термін сонячних батарей загалом.

Чи встигають окупатися сонячні панелі за період їхньої працездатності?

Розраховувати на те, що встановлення мережевої електростанції повністю себе виправдає, можна вже за 3-5 років. Термін окупності автономних СЕС може бути більш тривалим, але все одно не перевищує 10 років. Якщо зважити на те, що сонячна батарея здатна ефективно виробляти електроенергію не менше 20 років, вона встигне окупитися на 100% ще до закінчення гарантійного терміну.

Як збільшити термін служби сонячних батарей?

Термін придатності сонячних панелей зросте, якщо уникати фізичних пошкоджень: заберіть старі гілки дерев, які можуть впасти на поверхню, захистіть систему від цікавості небажаних гостей. Забезпечте регулярне обслуговування, проводьте періодичні чищення, перевіряйте контакти та заземлення.

Якщо електростанція встановлена в регіоні з несприятливим кліматом, доцільно побудувати конструкцію, яка захищатиме фотомодулі від вітру та опадів. Після рясного снігопаду прибирайте сніг із поверхонь.

При накопиченні пилу промивати конструкції потрібно за допомогою шланга.

Читайте також
20 Квітня, 2024

Поради вибору інвертора чи панелей

Сонячна енергія є все більш популярною та стійкою альтернативою традиційним джерелам енергії, тому не дивно...

Преимущества и недостатки солнечных панелей
19 Вересня, 2022

Плюси та мінуси сонячних батарей

Сонце як джерело енергії В останні роки в багатьох країнах світу вчені приділяють пильну увагу розвитку еле...

Альтернативные источники энернии
19 Вересня, 2022

Що таке альтернативні джерела енергії

 З кожним роком людям потрібно більше енергії. Населення планети збільшується, зростає споживання і традиц...